fbpx

Dannerhuset fylder 150 år 

I oktober 2025 er det 150 år siden, det historiske Dannerhus stod færdigt. Huset blev opført på initiativ af grevinde Danner og har lige siden været et hjem for kvinder, der har haft behov for hjælp og støtte. 

Mange danskere kender Dannerhuset på hjørnet af Nansensgade og Gyldenløvesgade med de ikoniske rødmalede kvindekamptegn i vinduerne.  

Hvis murene kunne tale, ville Dannerhuset med sikkerhed kunne bidrage med en række bemærkelsesværdige fortællinger – fra grevinde Danner lod huset opføre som et hjem for ”fattige fruentimmere af arbejderklassen”, da huset 100 år senere blev stormet og reddet fra nedrivning af 300 kvinder og til nu, hvor huset rummer et krise-, rådgivnings- og videnscenter.  

Vi fejrer Dannerhusets 150-års fødselsdag med to korte film, hvor vi inviterer indenfor bag Dannerhusets tykke røde mure og stiller skarpt på husets unikke historie og arkitektur.

Danner er født ud af frivillighed

I 1979 var Dannerhuset nedslidt, og huset blev solgt til en lokal entreprenør, der ville rive det ned og bygge en kontorbygning. Men den 2. november besatte 300 kvinder Dannerhuset – og siden den dag har Danner været et hus for voldsudsatte kvinder. Nu drives Danner som en professionel organisation med flere end 60 medarbejdere og 180 frivillige. 

I denne film kan du møde nogle af de frivillige kræfter, der har gjort en forskel for Danner dengang og nu: Inger Stauning, som var med til at besætte Dannerhuset i 1979, og Silja, som er frivillig i DannerTelefonen.  

Fra hus til hjem

Hvad er der så særligt ved husets runde fuger? Hvordan så Danners berømte stadsstue ud i grevinde Danners tid? Hvordan renoverede man huset i 2008 med respekt for både fortiden og fremtiden? Og hvordan bliver et hus til et hjem?  

I filmen møder du Anne Lene Jørgensen fra Varmings Tegnestue, som stod for den omfattende renovering i 2008-2012, og Danners direktør, Mette Marie Yde. 

Læs mere

Danner vil gerne takke for muligheden for at komme med bemærkninger til...
Danner og Det Kongelige Teater sætter fokus på kvindedrab og markerer 25....
Danner modtager prisen for ‘Årets Stemme’ ved ELLE Awards 2025 samt Peter...