Min mor var glad, og hun legede med mig

Igen i år får børn på Danners krisecenter mulighed for at få en pause fra alt det svære og skabe lyse sommerminder takket være en flot donation fra Erik Thunes Legat
Igen i år får børn på Danners krisecenter mulighed for at få en pause fra alt det svære og skabe lyse sommerminder takket være en flot donation fra Erik Thunes Legat
Sikkerhedssituationen er på den politiske dagsorden og på alles læber. Vi vil prioritere national sikkerhed, og vi sætter midler af til forsvar. Men voldsudsatte kvinders sikkerhed bliver fortsat ikke prioriteret.
Ventelisterne til de ambulante forløb ’Sig det til nogen’ er lange. Men for nylig har vi udvidet indsatsen med endnu et krisecenter. Det betyder, at flere kvinder i hovedstadsområdet kan hjælpes fri af partnervold.
Igen i år stiller Danner med et stærkt hold til Folkemødet på Bornholm og vi skal diskutere psykisk og økonomisk vold, røde flag for partnervold, voldsudsatte kvinder og børn i Gaza, frivillighed, feministisk finansiering og meget andet.
I fredags var over 100 af Danners frivillige og ansatte mødt op til Danners årsmøde 2025 for bl.a. at høre bestyrelsesforkvinde, Vibeke Abel, præsentere Danners årsberetning 2024.
Danner har modtaget en bevilling på knap 1 million kroner til humanitær og voldsfaglig støtte til kvinder og børn i Gaza.
Danners kunstudstilling 'Red min søster' vises på Det Kongelige Teater i forbindelse med forestillingen 'Griselda'
I anledning af Mors dag, lancerer Danner, Line Jensen og Peléton en kunstplakat og 25% af salget går til Danners arbejde med voldsudsatte kvinder og børn.
Danner søger en fundraiser som kan engagere og fastholde private donorer, der ønsker at støtte Danners sag og arbejde
Vil du stå i spidsen for hele Danners administrative rygrad og sikre, at vores vigtige samfundsopgave understøttes af effektiv drift, ordentlig økonomistyring og et stærkt arbejdsmiljø? Og har du lyst til at være en del af en engageret ledergruppe, hvor vi både udvikler organisationen og hinanden som ledere?